Years of hard work and dedication will be put to the test from this Friday, as the Tokyo's two-week Olympic Games extravaganza gets underway.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Overall there are six South Coast athletes competing at the XXXII Olympiad across five sports - not to mention former Shoalhaven Academy Swimming Club coach Rohan Taylor leading the Australian Dolphins' charge.
The Shoalhaven community will also be keeping tabs on the grandchildren of well-known Nowra doctors the late Bill and Pat Ryan, Jaime and Will Ryan - who will both be competing in the sailing during the Games.
This is your complete guide to each of them, with full details on their events and when to watch.
The Olympics will be broadcast on Channel 7 and sister channels 7Mate and 7Two.
If that's not enough, every sport will be streamed live on 7Plus meaning fans won't miss a minute of the action.
All times listed below are AEST.
Athletics
The South Coast's hopes hinge on Nowra Athletics Club product Jye Edwards, who will be competing at his maiden Games in Tokyo.
1500-metre runner Edwards has overcome a horror run with injuries to find top form in recent months and has his sights set on further improvement at the Games.
Jye Edwards' schedule
Tuesday, August 3: Men's 1500m heats 10.05am
Thursday, August 5: Men's 1500m semi-finals 9pm
Saturday, August 7: Men's 1500m final 9.40pm
Equestrian
Berry product Shane Rose is back for his third Olympic Games, the 48-year-old looking to add gold to the silver and bronze won in Beijing and Rio.
Rose will line up in the eventing competition in an Australian team featuring Sydney 2000 champions Andrew Hoy and Stuart Tinney.
Shane Rose's schedule
Friday, July 30:
Eventing dressage session one 9.30am
Eventing dressage session two 6.30pm
Saturday, July 31:
Eventing dressage session three 9.30am
Sunday, August 1:
Eventing cross country 8.45am
Monday, August 2:
Eventing jumping team final and individual qualifying round 6pm
Eventing individual jumping final 9.45pm
Hockey
Gerringong's Grace Stewart is back for her second tilt at Games glory, the Hockeyroos star eager to help the side return to the medals after a disappointing campaign in Rio.
Hockeyroos' schedule
Sunday, July 25: Australia vs Spain 11am
Monday, July 26: Australia vs China 1.15pm
Wednesday, July 28: Australia vs Japan 7.30pm
Thursday, July 29: Australia vs New Zealand 10.15pm
Saturday, July 31: Australia vs Argentina 12.45pm
Monday, August 2: Quarter-finals, from 10.30am
Wednesday, August 4: Semi-finals, from 11.30am
Friday, August 6: Bronze-medal match 11.30am
Gold-medal match 8pm
Skateboarding
One of five new sports in Tokyo, skateboarding has attracted a diverse range of athletes for its Games debut.
Minnamurra teenager Kieran Woolley will look to topple his older rivals, the 17-year-old eager to claim a medal in the skateboard park event.
Kieran Woolley's schedule
Thursday, August 5:
Men's park heats 10am
Men's park final 1.30pm
Surfing
An elite middle-distance runner, Sally Fitzgibbons dreamt of competing at the Olympics as a child.
The Gerroa talent thought that dream was over when she chose to pursue surfing over athletics, however that suddenly changed when the sport was added to the Tokyo program.
Competing in the biggest sporting event in the world, Fitzgibbons is determined to claim the first surfing gold medal on offer.
Owen Wright's path to Japan has been less straightforward, the 31-year-old suffering a traumatic brain injury after a wipeout in 2015.
After learning how to walk again, the surfer eventually returned to the world tour.
While sister Tyler has made headlines through two world titles, the Olympics represent an opportunity for the Culburra Beach surfer to etch his name into history.
Sally Fitzgibbons and Owen Wright's schedule
The surfing competition is slated to be held between Sunday, July 25 and Wednesday, July 28, however the exact program will be determined by weather conditions.
Organisers have until Sunday, August 1 to complete the competition.
The draft timetable is below.
Sunday, July 25, from 8am:
Men's round one and two
Women's round one and two
Monday, July 26, from 8am:
Men's round three
Women's round three
Tuesday, July 27, from 8am:
Men's quarterfinals and semi-finals
Women's quarterfinals and semi-finals
Wednesday, July 28:
Women's bronze-medal match 9am
Men's bronze-medal match 9.45am
Women's gold-medal match 10.30am
Men's gold-medal match 11.15am
We depend on subscription revenue to support our journalism. If you are able, please subscribe here. If you are already a subscriber, thank you for your support.