THE AGM of the Milton Ulladulla District Tennis Club will be held on September 9 at 7pm.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
All committee positions will be made vacant, with nominations to be submitted by September 2 or taken from the floor on the night.
If any club members feel they would like to help the club keep moving forward and succeeding in the future by becoming a committee member please do not hesitate to ask a current committee member for information on how you can achieve this.
Harris Scarfe Ladies Competition results for August 25:
Division one - Cassidy, Dickson and Evans 8 (all winning four sets) defeated Crook, Rowland and Germyn 0, Loves, Wooden and Rejc 7 (Rejc winning four sets) defeated Mennie, Longworth and Shuttle 1, Lahiff, Dunn and McIlveen 7 (Dunn winning four sets) defeated Smith, Cole and Forster 1.
Division one score board: Cassidy 40, Loves 28, Mennie 24, Lahiff 23, Smith 13s, Solomon 11, Crook 5.
Division two - Neal, Potts and Rutherford 7 (Rutherford winning four sets) defeated Brook, Dunn and Gumley 1, Shalhoub, Doyle and Beasley 6 (King filling in) defeated Callahan, Fox and Proctor 2 (Blondinau filling in), Bennett, Jensen and Hargraves 7 (Bennett winning four sets) defeated Pascoe, Martin and Greenhalgh 1.
Division two score board: Rasmussen 29, Callahan and Neal 24, Shalhoub 23, Bennett 22, Pascoe 18, Brooks 4.
Division three - McDonald, Rafidi and Hall 7 (Rafidi winning four sets and Landow filling in) defeated Charles, Hardwick and Richards 1, Peterson, Hewison and McDonald 7 (C McDonald filling in) defeated McLachlan, Ramsden and Turner 1 (Sambolic and Williams filling in).
Division three score board: Peterson 34, McKenzie and McDonald 18, Charles and McLachlan 13.
In the Monday Night Competition due to another wash out this week the point score board remains the same: Watts 17, Avasalu 14, Kneeshaw 12 and Woodcock 11.
Anyone wishing to join in this fun night competition please contact Ron 4455 2289.
In the Thursday Night Ladies Competition due to have another wash out last week the point score board remains as: Donohue 31, Bennett 29, Blondinau 21, Dunn, Pascoe and Simon 18, Anderson 15 and Hardwick 10. This is a sociable ladies night competition and anyone wishing to join or fill in please contact Sue on 4455 3189.
Saturday Morning Junior Competition sponsored by Bakers Delight and Mr G’s Deli results for August 30 are:
Division one - Pleasance 7 defeated O’Neill 1 (Ty Pleasance winning three sets), Bonser 6 defeated Anderson 2 (Alex Bonser winning three sets).
Division two - Webb 5 ½ defeated McCann 2.5, Verhoeven 7 defeated Penny 1.
Division three - McDonald 5.5 defeated Pleasance 2.5, Evans 5.5 defeated Gunn 2.5.
Division four - D. Ramsden 6.5 defeated Ridley 1.5 (David Newton winning three sets); Ogilvy 5.5 defeated Manasseh 2.5.
Thanks to this week’s fill-ins Jacob Webb, Maya Holstegge, Zac McArthur.
Bakers Delight Awards: Division one Alex Bonser, division two Alivia Brown, division three Macy Pleasance, division four Rowan Ogilvy.
Mr G’s Deli Awards: Division one Cameron Latta, division two Jason McDonald, division three Sophie Evans, division four Sean Holstegge.
Current team scores:
Division one: Anderson 46, Bonser 57.5, O’Neill 26.5, Pleasance 46.5, White 47.5.
Division two: Dippel 49.5, McCann 46, Penny 27, Verhoeven 57, Webb 44.5.
Division three: Borg 31.5, Evans 35, Gunn 59.5, McDonald 61, Pleasance 36.
Division four: Manasseh 36.5, Ogilvy 50, D.Ramsden 63, J.Ramsden 36, Ridley 38.5.
There is only one more round remaining for this competition before grand final day on September 13.
There is a notice up on the junior noticeboard seeking names of those who would like to play in the next junior comp starting October 11.
Get your names up asap or phone Kerrie to be included.
Junior club championships are to be played on September 13 and 14 so it is now time to start thinking about organising yourselves, partners for the girls, boys and mixed doubles events, putting your names on the sheets for these and the singles events and possibly having some practice together with our free for junior members court hire system.
Tuesday morning mixed social tennis is organised by Lynne Hill and all players are welcome to come along.
Please be at the courts ready to play by 9am for a 9.15am start, or phone the clubhouse on 4455 4593 to put your name down if you are going to be late.
It costs $5 per member player.
Saturday arvo social round-robin is a mixed social tennis group which runs from 1pm at a cost of $6 per member player.
All are welcome, including visitors to the area, so come along and bring a plate of nibbles for afterwards if you want.
Anyone interested in playing should be at the courts by 12.45pm.
Anyone with enquiries about tennis should phone any of these people below.
For general court hire come on up to the pro shop area at the courts and follow the instructions for court hire.
Monday Ladies Competition - Robyn 4455 4424
Monday Night Mixed Competition - Ron 4455 2289
Tuesday Morning Mixed Social - Lynne 4455 3369 or just turn up at 9am
Wednesday Morning Mixed Social - Clubhouse 4455 4593
Wednesday Night Mixed Social - 7pm, Jim Wakefield 0424 104 474
Thursday Night Ladies Competition - Sue 4455 3189
Friday Morning Mixed Social - 8am, Pam 4454 1759
Saturday Morning Junior Competition - Kerrie 4455 5064
Saturday Morning Beginners - Luke 0420 976 696
Saturday Afternoon Mixed Social - Ross Johnson 0490 001 543 or just turn up at 12.45pm.